Trump překvapil Izraelce

Poprvé od počátku existence Izraele zpochybnil prezident světové mocnosti všeobecně uznávanou doktrínu, že je nezbytné na území dávné britské Palestiny vytvořit dva státy.

Donald Trump svého hosta, izraelského premiéra Bena Netanjahua, ujistil o americké tradiční podpoře i zájmu přispět k mírovému řešení konfliktu, ale zároveň jej důrazně požádal, aby pozastavil osidlování Západního břehu Jordánu.

Izrael jako ideologický problém

Je skutečně zvláštní, že vztah k Izraeli je jedním z definičních rozporů mezi levicí a pravicí, mezi liberály a konzervativci. Byla to samozřejmě levice, která z problému Izraele vytvořila ideologický pojem. Mám dodnes v paměti zuřivou diskusi ve studentském socialistickém klubu na London School of Economics v bouřlivém roce 1968: „Izrael je padesátý první stát imperiální Ameriky.” „Palestinci představují proletariát třetího světa.”

Západ tenkrát stále ještě trpěl špatným svědomím z holokaustu a z nečekaného vítězství židovského státu v šestidenní válce se (s výjimkou generála de Gaulla) upřímně radoval. Levé křídlo demokratické levice mělo ale novou ideologii: socialistické naděje vkládané do sionistického hnutí považovalo za chybu a vznik židovského státu uprostřed arabského světa za omyl. Dnes už o delegitimizaci Izraele usiluje i hlavní proud anglických labouristů (byť často skrytě). Antisionismus, čili přehnaná kritika Izraele, už dávno není považována za antisemitskou. Ze své definice antisemitismu ji vyškrtla i Evropská unie.

Mír v nedohlednu

Světová média se stále zabývají nelegálním a vládou tolerovaným osídlováním území budoucího palestinského státu, jako by šlo o jádro konfliktu. Izrael se s Palestinci v Oslu (1993) dohodl na budoucí existenci dvou států, ti ale de facto židovský stát neuznali a na žádném kompromisu, jenž by určil hranice, se dohodnout nehodlali.

Palestinská „vláda“, jejíž ekonomiku zajišťuje Izrael a osobní ochranu izraelská armáda, vychovává novou generaci k nenávisti vůči Izraelcům už od školky a oslavuje mučedníky teroristy. Její prezident v lednu prohlásil, že každá kapka krve prolité v Jeruzalémě, kde palestinský sebevrah v nákladním autě najel do skupiny židovských branců a čtyři zabil, je svatá. V „intifádě nožů” od října 2015 zahynulo 38 Izraelců a 235 Palestinců. Těch pár desítek tisíc ultraortodoxních Židů, kteří osidlují palestinské území a nedělají si starosti, že by se ve „velkém” Izraeli Židé stali menšinou, protože Hospodin je mocný, jsou pro mír jen bezvýznamnou překážkou.

Jak hodlá k míru a dohodě s Palestinci přispět prezident Trump se svým židovským zetěm, to nevím, ale správně rozpoznal hlavní nebezpečí v posílení Iránu. Stále platí slova někdejší premiérky Goldy Meirové, „že nenastane mír, dokud nebudou Palestinci milovat své děti víc, než nenávidí Izraelce.”

Alexander Tomský

Politolog a nakladatel
Všechny články autora