Texty

Politická stabilita Západu je minulostí

Stačí se podívat na situaci třeba ve Španělsku a Nizozemsku, abychom spatřili obraz Západu, který již přestal být pilířem stability a bezpečnosti a začíná spíše bojovat o vlastní přežití.

Dosud byla za oblast nestability považována například střední a východní Evropa nebo Balkán. Právě tam se přepokládaly další etnické a politické otřesy, výraznější konflikty nebo násilně vynucené změny stávajících hranic. Eskalace konfliktu týkajícího se nezávislosti Katalánska ovšem ukazuje, že poválečné hranice a současné etnické uspořádání mohou být zanedlouho zpochybněny i v Evropě západní. Ve frontě již čekají také Baskové a Skoti.

Jedním ze základních výdobytků současných západních společností měla být jejich politická konsensuálnost a stabilita politické scény. Příklad Nizozemska ovšem ukazuje, že to vůbec není takto samozřejmé. Na počátku tohoto roku nizozemský premiér Mark Rutte prý drtivě zvítězil ve volbách nad populisty a zahnal tím hrozbu politické destabilizace země nebo dokonce celé Evropy. Toto „vítězství“ však Nizozemcům přineslo půl roku koaličního vyjednávání, jehož výsledkem bude s největší pravděpodobností nová Rutteho vláda. Bude zahrnovat čtyři politické strany se zcela protichůdnými programy.

Vždy je lepší začít s děláním pořádků u někoho jiného než u sebe.

Koneckonců, stačí překročit nizozemsko-německou hranici a ocitneme se ve stejné politické situaci, avšak o značně větších rozměrech. Také v Německu vznikne po volbách nová vládní koalice Angely Merkelové, která se bude skládat ze čtyř stran – každé s úplně jinými cíli a programy. Politická stabilita západních společností se nám rozpadá před očima.

I přesto se v Bruselu najde mnoho politiků a úředníků, kteří si myslí, že situace, ve které se nachází západní Evropa, je pouze přechodnou mrzutostí. Opravdové problémy hledají ve střední Evropě. Vždy je lepší začít s děláním pořádků u někoho jiného než u sebe. Je ale těžké ignorovat, že Západ evidentně vstupuje do fáze chaosu a náhlých změn – a zatím není nikdo, kdo by byl schopen nabídnout smysluplný plán jeho nápravy.

Vyšlo v deníku Rzeczpospolita, přeložil Lukáš Skraba


Cichocki Marek

Marek Cichocki

filozof, historik, novinář
štítky: #