Národní státy v Evropě

Z předmluvy nové knihy Petra Fialy „Rozum a odvaha. Jak čelit současným výzvám a krizím Evropy“

V této knize navrhuji, co a jak máme dělat. Hlavně v ní ale popisuji realitu. Svět kolem nás tak, jak je. Nabízím pohled osvobozený od postmoderních ideologií multikulturalismu, korektnosti, evropského integracionalismu, globalismu a všech podobných scestných věr a pověr. Pohled distancující se od děsivé sebedestruktivní ideje prostupující myšlení i politiku Západu, že vše kolem je dobré a hodné respektu, jen my jsme špatní, naše hodnoty zastaralé, a že moderní svět, který jsme vytvořili, je nutno zbořit. Tato kniha je znovu hlasem proti oslabování a úpadku Západu.

Národní stát nemůže za války a hrůzy 20. století.

Národní stát nemůže za války a hrůzy 20. století. Největší hrůzy způsobily děsivé totalitní ideologie, politická náboženství, v některých aspektech ne nepodobná tomu, kterému v podobě radikálního islamismu čelíme teď. Velká první „nešťastná válka“ nepovstala z konfliktu národních států, ale začala tím, že ji vyhlásil nadnárodní stát, Rakousko-Uhersko, který se teprve po jejím skončení rozpadl na národní státy. Ano, je to ode mne zjednodušení, ale ne větší než obviňování národních států ze všech pekel na zemi. Rozum zůstává stát nad tím, že ti, kteří se zaklínají nutností vždy rozlišovat mezi islámem a islamismem a zatracují všechny, kteří to v každé větě neudělají, bez mrknutí oka zaměňují národ či národní stát s nacionalismem či dokonce nacionálním socialismem. Takové výklady jsou ahistorické a míjí se s realitou.

Národ a národní stát jsou pozitivní sociální útvary, jsou reálné, přirozené a jedině v nich známe demokracii a lidské svobody. Národní stát má i díky vytváření blízké identity, existujícímu politickému národu a po staletí rozvíjeným mechanismům legitimitu, legální donucovací nástroje i sdílenou podporu občanů. Jsou to národní státy, které vytvářejí Evropskou unii jako prostor své spolupráce, není to naopak. Unie musí posilovat státy a násobit jejich možnosti, ne je ubíjet. Evropská unie není neměnné božstvo ani dokonalý výtvor, který nemáme kritizovat a měnit. Pokud nevyhovuje svým členům, je potřeba se domluvit na změně. Je nejvyšší čas.

Unie musí posilovat státy a násobit jejich možnosti, ne je ubíjet.

Ruku na srdce, kdybych někomu, bez ohledu na to, zda eurofederalistovi nebo euroskeptikovi, před deseti lety řekl, že se budeme vyrovnávat s vystoupením Velké Británie, považoval by mě za blázna nebo za naivního idealistu a tuto myšlenku za sci-fi. A to už jsme měli za sebou odmítnutí evropské ústavní smlouvy lidmi v referendech a růst protievropských stran v mnoha zemích. Co ještě dnes potřebujeme víc k tomu, abychom věděli, že Unii musíme reformovat? Ano, to je podle mě jediná cesta, jak vázu (EU) nerozbít, opravit, aby v sobě udržela vodu, aby květiny (národní státy) byly zase pěkně svěží. Reforma je pokus, který musí být učiněn. Nebude-li, proces rozpadu a rozkladu s nedozírnými následky bude pokračovat. Federalističtí unionisté a probruselští fanatici dnes dělají spolupráci evropských států medvědí službu. Pracují na jejím zničení.

Knihu Rozum a odvaha spolu s autorem Petrem Fialou a publicistou Jefimem Fištejnem představíme 15. 5. v 18 hodin v brněnském Semilassu, jste srdečně zváni.

Petr Fiala

Předseda ODS
Všechny články autora