Matěj Široký

Články autora

Články

Článek
Konzervatismus patří k nejméně známým politickým směrům v zemích bývalého sovětského bloku včetně Česka. Důvod je jednoduchý: 40 let komunistické nadvlády u nás násilně zpřetrhalo pouta s tradicí.

Články

Článek
Ekonom, politik a publicista Janis Varufakis napsal knihu „A slabí trpí, co musí?“ s podtitulkem „Jak Evropa přísnosti ohrožuje světovou stabilitu“. Čeští čtenáři by ji měli číst obzvlášť pozorně.

Články

Článek
Evropská politika prochází radikální proměnou. Zavedené strany ztrácejí své voliče a nové, často označované za populistické, naopak posilují. Tuto změnu nemůžeme přičítat pouze informační válce nebo ztrátě důvěry lidí v tradiční politiku. Odráží hlavně reálnou situaci našich spoluobčanů na západě.
Vítězství Emmanuela Macrona potěšilo finanční trhy, pařížská burza vystřelila o čtyři procenta. Další strmý nárůst se dá očekávat, jakmile bude zvolen ve druhém kole. Euro vůči dolaru jistě posílí. Proč jsou trhy tak nadšeny, když Macron nenabízí žádný způsob, jak Francii zbavit dvou největších ekonomických problémů – strukturální nezaměstnanosti a vysokého zadlužení?