Děkuji a jdeme dál!

Stojíme před náročným úkolem a velkou výzvou. V následujícím volebním období půjde o hodně. Půjde o základní hodnoty a principy, na kterých naše republika stojí. A my se budeme bít za to, abychom tyto hodnoty před populistickými nájezdníky ubránili.

Rád bych poděkoval voličům ODS. Chci poděkovat tradičním voličům ODS, voličům, kteří se k nám vrátili, ale i novým voličům. Všech dohromady bylo přes půl milionu a pro mě to znamená, že to byl hlas pro poctivou politiku. Jsme jedna ze dvou dosavadních parlamentních stran, která posílila. Skončili jsme na druhém místě a ODS se stala nejsilnější tradiční demokratickou stranou. Jsme si toho vědomi – a víme, co to znamená.

Samozřejmě, že jako demokraté respektujeme rozhodnutí každého jednoho voliče. Musím ale říct, že celkové výsledky bohužel předznamenávají velký boj o hodnoty v České republice, velký boj o zahraničněpolitické pilíře České republiky, velký boj o ochranu toho, co jsme u nás doposud považovali za samozřejmé. A my se této úlohy zhostíme.

Chci prohlásit, že ODS nebude vyjednávat s ANO o sestavení vlády. Tak, jak jsme to řekli již před těmito volbami. Budeme bránit to, na co nám voliči dali mandát, a bojovat za to. A budeme pokračovat v dalším posilování poctivé pravicové politiky.

Naše cesta byla správná

Před čtyřmi lety nastal kolaps pravicové politiky v České republice. V roce 2013 chtěli vidět ODS mrtvou a mnozí si představovali, že právě oni ji nahradí. Byl to omyl. A ukazuje se, že to byla i špatná cesta, zatímco naše cesta byla a je správná. ODS se stala druhou nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně a my jsme rozhodnuti pokračovat dál, postavit na nohy konzervativně-liberální hodnotovou politiku v České republice. A my to uděláme.

Českou republiku čeká nejspíše období experimentů a prázdných řečí – anebo blábolení, chcete-li. Leckdo tu nasliboval všechno možné, ale nebude to moci splnit. Budeme na pozoru a budeme bojovat za to, aby na Českou republiku všichni tito lidé – jejich slovy – neklekli. A budeme bojovat za brzký návrat politiky zdravého rozumu.

Získali jsme o téměř 50 procent víc hlasů než v předchozích volbách. Jsme druhou nejsilnější stranou v Poslanecké sněmovně. Nejsilnější tradiční demokratickou stranou v České republice. Naší další výzvou je začít novou éru poctivé pravicové hodnotové politiky, novou éru konzervativně-liberálních politických sil, na kterých demokracie v naší zemi stojí.

Pusťme se do práce

A tuto éru můžeme zahájit jedině tak, že budeme hledat témata, která nás a pravicové voliče spojují, a nikoliv rozdělují. Chceme, musíme a půjdeme dál. Od dnešního dne jsme politickým lídrem pravice, do které musí patřit široké spektrum názorů, která dokáže spojovat, ve které má místo každý poctivý konzervativec i liberál, ke které patří pevnost i schopnost debatovat, ale do které patří i schopnost táhnout za jeden provaz.
 
Jsem přesvědčený, že toto od nás po volbách očekávají naši voliči, ale i voliči, o které budeme již nyní usilovat pro naši poctivou pravicovou politiku. Protože jen tak se tato naše politika opět stane největší politickou silou v České republice. Ještě jednou všem děkuji a pusťme se do práce.

Převzato z prohlášení Petra Fialy a z dopisu příznivcům ODS, redakčně kráceno.

Petr Fiala

Předseda ODS
Všechny články autora