Dědictví socialisticko-populistické vlády

Něco jako elektronická evidence tržeb tady ještě nebylo. Vzorem nám byla země s rozvrácenou ekonomikou a ministr financí si musel pořádně vymýšlet, aby systém prosadil. Jaké jsou jeho důsledky a na kolik nás to přijde?

Ministerstvo financí nepodepřelo záměr zřídit elektronickou evidenci tržeb téměř žádnými pravdivými a věrohodnými argumenty. Skoro vše, co o EET říká, jsou zkreslené údaje, zmanipulovaná data, nedoložená tvrzení, polopravdy či nepravdy.

V důvodové zprávě ministerstvo financí například píše, že „neodvedené prostředky zásadně ztěžují možnost snižovat schodek státního rozpočtu.“ Pokud by ale EET hypoteticky přinesla Andrejem Babišem slibovaných 18 miliard Kč ročně, nemělo by to na schodek rozpočtu ČR téměř žádný vliv. A to pomíjím, že samotná částka 18 miliard je jen propagandistickou chimérou.

O co jim šlo

Jaký je to asi zákon, když k jeho prosazení potřebuje stát lži a manipulace? Dobrý a potřebný? Možná jen pro někoho. Připomeňme, co o zákonu v loňském roce napsali odborníci, zpravodajové Legislativní rady vlády.

Doc. Mrkývka: „Základním problémem je, že bez věcného záměru lze jen stěží pochopit, oč předkladateli vůbec šlo. Text má na mnoha místech triviální vady, které vzbuzují pochybnosti o základní orientaci v reáliích fungování podnikání a koneckonců i v právu. (…) Je otázkou, zda (…) staré demokracie nenabízejí jiné možnosti, které nezatíží zejména drobné podnikatele dalšími povinnostmi a sekundárními investicemi bez efektu pro jejich podnikatelskou činnost.“

Doc. Havel: „Zdůvodnění v důvodové zprávě je politické, věcně staví na hypotézách, které jsou obtížně verifikovatelné, a to včetně knowledge transferů z Chorvatska (…) Zkušenost jednoho státu nezakládá funkční model. (…) Je zjevné, že cílem celého procesu je primárně posílení kontrolní role státu, a to z velké části na náklady soukromých osob, což je v rozporu s principy i práva evropského. (…) Problémem je srozumitelnost celého zákona.“

EET je jen klacek na malé podnikání. Jejím skutečným smyslem je totální dohled a plně řízená ekonomika. Chorvatský ministr financí Lalovac, který v červnu 2016 přijel podporovat záměr ministra Babiše, se vyjádřil jasně. Řekl, že „potřebují sledovat každého podnikatele a chtějí řídit hospodářství“.

Kolik nás to stojí

Po osmi měsících fungování stát nemůže prokázat žádný finanční přínos systému. Pan Babiš a paní náměstkyně Schillerová sice prezentují nárůst výběru DPH jako úspěch EET a kontrolních hlášení, ale nedokážou to doložit. Je zřejmé, že za nárůstem výběru DPH je spíše než cokoli jiného rostoucí ekonomika a zdražování.

Ministerstsvo občanům slibovalo každý rok 18 miliard navíc. EET však nepřináší nic. Zato nám hodně bere:

  • půl miliardy korun za spuštění systému (technické řešení, datové centrum, propagace),
  • miliardu za nové zaměstnance MF (plus vysoké náklady za nábor, výběr a zapracování těchto lidí),
  • 60 milionů za udavačský web,
  • 75 milionů za provoz účtenkové loterie a 65 milionů ročně na výhry,
  • každý rok nejméně miliardu na kontroly, platy lidí, správu, údržbu, upgrade atd.

Ještě více peněz museli vydat sami podnikatelé, aby si mohli pořídit něco, co nepotřebují a co je vlastně poškozuje. Za nutné vybavení vydali nejméně čtyři miliardy a každým rokem dále zaplatí nejméně dvě miliardy na správu, údržbu, upgrade a provoz.

Namísto příkazů, zákazů, hrozeb a sankcí má vláda vysvětlovat, přesvědčovat a motivovat.

Jediné, co za tyto peníze EET ověřitelně přinesla, jsou likvidované provozovny, dotace pro zlikvidované provozovny, zdražení, udávání a otevřená nenávist k malým podnikatelům a živnostníkům. Podnikatelé se pomocí EET dostanou zcela pod kontrolu státu a velkých korporací.

Zavedením EET vláda ukázala, jak chce vládnout: Přikázat, zkontrolovat pokutovat. Zrušením EET dokážeme, že se zemi nemusí vládnout, ale lze ji spravovat. Namísto příkazů, zákazů, hrozeb a sankcí má vláda vysvětlovat, přesvědčovat a motivovat.

Redakčně upravený text projevu na veřejném slyšení Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice, Senát ČR 26. 7. 2017

Radomil Bábek

Předseda Asociace podnikatelů a manažerů
Všechny články autora