Bude nás stát i svobodně zabíjet?

Do našeho soukromí se společně s technologickými společnostmi stále více prolamuje i stát. Někdy k tomu uvádí pochopitelné bezpečnostní důvody, jiné zásahy jsou ale absurdní a zcela neodůvodněné. A teď nám přibudou další.

Novela zákona o České obchodní inspekci č. 64/1986 Sb. a o ochraně spotřebitele č. 364/1992 Sb. prošla hladce Poslaneckou sněmovnou většinou 79 ze 113 přítomných. Co všechno se tím České obchodní inspekci umožňuje? Je toho skutečně dost. Například možnost změny identity a použití krycích prostředků pro inspektory ČOI nebo oprávnění inspektora sjednat přístup do prostorů podnikatele (stavby, dopravní prostředky, pozemky) včetně otevření uzavřených prostor.

Pravda, pro přístup do prostorů podnikatele bude Česká obchodní inspekce povinna „zajistit přítomnost nezúčastněné osoby“. Ale i tato podmínka neplatí, bude-li hrozit „nebezpečí z prodlení“.

CIA, KGB, ČOI

Náš stát se tak za mlčícího souhlasu jehňátek stále více stává státem kontrol, registrů, registrů kontrol a kontrol registrů. Státem hlášení o těchto kontrolách a registrech. To jsou pro něj opravdu lidé, kteří se snaží sami uživit, a případně zaměstnat jiné, stejně nebezpeční jako padouši z románů Iana Fleminga?

Nebo snad inspektoři skutečně touží po pravomocích, kterými disponují agenti tajných služeb, jako jsou americká CIA, izraelský Mossad, ruská KGB a další? A zásadní otázka také zní: Kdo bude kontrolovat tyto kontrolory?

Zákon má nabýt účinnosti 1. listopadu 2017. Bude-li stát postupovat ve vztahu ke svým občanům (zejména těm samostatnějším) nadále tímto způsobem, můžeme se v budoucnu dočkat i dalších podobných novel. Dostanou jednou inspektoři ČOI i povolení zabíjet? Jistě, jen za podmínky zajištění přítomnosti nezúčastněné osoby…

Lumír Aschenbrenner

Senátor PČR, starosta městské části Plzeň 2 – Slovany
Všechny články autora