Abu Hamza: Bin Ládin junior

Chalífát se bortí. Jaký bude další krok radikálů z Islámského státu? Útoky z Manchesteru, na London Bridge, íránský parlament a mauzoleum ajatolláha Chomejního mohou být jen ochutnávkou toho, co přijde, až džihádisté ztratí území a uchýlí se k partyzánskému způsobu boje.

I když ztráta území v Iráku a Sýrii zdaleka neznamená jejich konec, řezníkům z Islámského státu mohou končit zlaté časy. Samotná organizace přežije, zachová si schopnost provádět teroristické útoky a časem se možná i vojensky zmátoří. Ale z rány, kterou jeho „image“ utrpěla ztrátou chalífátu, se Islámský vzpamatuje už jen hodně těžko.

Brutální avantgarda, která vzala útokem Blízký východ i přední stánky světových médií, slibovala, že srazí k zemi „mocným trestem a divokým hněvem“ všechny nevěřící. Teď však čelí podobnému osudu jako al-Káida pod vedením Ajmána Zavahrího a dalších „zkostnatělých“ džihádistů z dob, kdy byl internet ještě v plenkách a vrcholem propagandy bylo VHS. Jejich auru nepřemožitelnosti dávno odvál vítr.

Nový bin Ládin

Právě ale al-Káida má teď možná šanci obnovit svou zašlou slávu. Má totiž ve svých řadách Usámova syna Hamzu bin Ládina. Hvězda bin Ládina juniora stoupá vzhůru, dokonce si už i vysloužil svou válečnou přezdívku „Abu Moaz“. Hamza je mladý, výřečný a obdařený charizmatem svého otce. Disponuje ideálními předpoklady pro „kariéru džihádisty“. Je často označován za představitele nové generace al-Káidy a za předního kandidáta na následníka šejka Ajmána Zavahrího, za „racionální volbu“ každého rozumného islámského radikála.

Hamza má potenciál oslovit jak mladou, tak starou generaci džihádistů na celém světě. Pro ty, kteří mají v paměti jeho otce Usámu, „mladý bin Ládin představuje dlouho-očekávaný návrat do oněch slavných dnů, kdy byla organizace na vrcholu.“ V rámci výcviku na profesionálního mudžáhida se Hamzovi údajně dostalo ideologického, náboženského i vojenského vzdělání. Především ale korunní princ Hamza představuje jasnou kontinuitu – je přímým následníkem zakladatele al-Káidy, pokračovatelem odkazu svého otce.

„Možností je spousta“

Je také pravděpodobné, že mladý bin Ládin se bude zamlouvat těm, kteří mají už po krk brutality Islámského státu, jehož barbarské metody jsou často považovány za kontroverzní i mezi protřelými radikály. Ajmán Zavahrí se například nechal slyšet, že ISIS „musel zešílet“ a překračuje „hranice extrému.“ Hamza by tak mohl získat příznivce mezi „konzervativními radikály,“ kteří si přejí návrat k „původním hodnotám“ al-Káidy, a možná by mohl nalákat i vlivné sponzory.

V neposlední řadě by Hamza mohl nalákat odpadlíky Islámského státu. Jak sláva Islámského státu opadá a jeho vůdce Abú Bakr al-Bagdádí je (už zase) prohlášen za mrtvého, nové generaci al-Káidy se může podařit získat do svých řad ty, jejichž džihádistické ambice a kariéra byly zmařeny jeho úpadkem. Obzvláště pokud Hamza nahradí dnes již poněkud „ztrouchnivělého“ patriarchu Zavahrího, popularita al-Káidy může být opět na vzestupu.

Pokud Hamza nahradí dnes již poněkud „ztrouchnivělého“ patriarchu Zavahrího, popularita al-Káidy může být opět na vzestupu.

Hamza má také globální aspirace a je jasné, že se bude snažit přebrat Islámskému státu jeho mezinárodní příznivce a zahraniční bojovníky, kteří se v současné době vracejí ze Sýrie do svých zemí původu. V audio nahrávce „Pozdravy islámskému lidu“ ze srpna 2015 Hamza vyzval k útokům proti Západu, Spojeným státům a Izraeli a k tomu, aby se boje přesunuly z Kábulu, Bagdádu a Gazy do ulic Washingtonu, Londýna, Paříže a Tel Avivu. Ve své nejnovější audio zprávě také apeluje na příznivce, aby prováděli útoky ve stylu „osamělého vlka“ všemi dostupnými prostředky: „Pokud jsi schopný zvednout zbraň, dobře; pokud ne, možností je spousta.“

Vše naznačuje tomu, že Hamza bin Ládin je nové eso v rukávu. Možná nastal čas, abychom alespoň částečně odpoutali naši pozornost od Rakká a Mosulu a zabránili, aby se z Hamzovy stoupající hvězdy stala supernova.

Lucie Švejdová

Bezpečnostní analytička
Všechny články autora